Ekspres ciśnieniowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Mielimy ziarna, wybieramy ulubioną filiżankę, a następnie, zwabieni aromatem, obserwujemy, jak czarny napój wypełnia ją po brzegi – tak wygląda idealny początek dnia smakoszy kawy. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka, drugiego śniadania i popołudniowego relaksu. Towarzyszy nam przez cały dzień, dodaje energii i daje „kopniaka” do realizacji kolejnych zadań. Przygotować ją możemy w sposób tradycyjny, ale – jak twierdzi wiele osób – najlepiej smakuje kawa z ekspresu ciśnieniowego. Ekspres ciśnieniowy powinniśmy wybierać, kierując się kilkoma ważnymi czynnikami. To inwestycja na wiele lat, a bezawaryjna praca pozwoli nam uznać, że była jedną z najlepszych i oczywiście najkorzystniejszych. Pierwszy ekspres to duże wyzwanie dla osoby, która planuje go kupić. Zanim zapłacisz za produkt, warto odbyć krótką lekcję, z której dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy ekspres ciśnieniowy.

Wygoda i komfort czy tradycja i niska cena

Ze względu na sposób obsługi ekspresu ciśnieniowego wyróżnić można jego dwa rodzaje. Pierwszym jest ekspres ciśnieniowy ręczny, w którym zmieloną kawę umieszczamy w specjalnej łyżeczce, a następnie – w sitku. Zbiornik należy napełnić wodą. Niektóre modele zostały udoskonalone w taki sposób, że sitko jest w nich zamontowane na stałe, a usuwanie fusów odbywa się automatycznie. Cena takiego urządzenia jest znacznie niższa niż jego nowoczesnego, młodszego brata – ekspresu ciśnieniowego automatycznego. To zdecydowanie rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę. Przygotowanie kawy ogranicza się jedynie do uzupełnienia pojemnika ziarnami kawy i podstawienia filiżanki, oczywiście trzeba również napełnić zbiornik wodą. Automatyczne ekspresy ciśnieniowe same mielą kawę, odmierzają jej odpowiednią ilość, a następnie zaparzają. Po całym tym procesie także automatycznie usuwają fusy ze zbiorniczka. Najlepszy ekspres ciśnieniowy może być obsługiwany ręcznie lub być automatyczny. Jest to uzależnione od tego, czego właściwie od niego oczekujemy. Jeżeli spełni nasze wymagania, to możemy uznać, że był to doskonały wybór.

ekspres ciśnieniowy jak wybrać

Ekspresowa kawa

To, jak szybko przygotowana zostanie nam kawa, zależy od mocy urządzenia. Im moc jest większa, tym szybciej będzie się nagrzewać woda. Ekspresy ciśnieniowe w niższych cenach cechują się mocą zaczynającą się od 1000 W. W nowocześniejszych i droższych modelach będzie ona wynosiła co najmniej 1500 W. Drugim ważnym parametrem, jaki powinien Cię zainteresować, jest ciśnienie. Czym ono właściwie jest i dlaczego odgrywa kluczową rolę w ekspresach ciśnieniowych? Jest to siła, z jaką podgrzana woda przepływa przez zmielone ziarna i w ten sposób pozbawia je smaku i aromatu. Im krótszy jest czas kontaktu wody z kawą, tym kawa jest mniej gorzka i bardziej aromatyczna, o wyrazistym i głębokim smaku.

Ekspres ciśnieniowy o dodatkowych funkcjach

W zależności od indywidualnych oczekiwań należy wybrać taki ekspres ciśnieniowy, który pozwoli Ci przygotować Twoją ulubioną kawę. Nowoczesne urządzenia wyposażone są często w dodatkowe funkcje, jak np. system podgrzewania i spieniania mleka, regulację emisji pary, regulację blokady dyszy, blokadę kapania, a także pozwalają na przyrządzenie dwóch kaw jednocześnie. Przykładem ekskluzywnych ekspresów są ekspresy ciśnieniowe Jura dla najbardziej wymagających smakoszy kawy. Wyposażone są w wielostopniowy młynek i jednostki zaparzające w dwóch wersjach, a dodatkowo są łatwe w obsłudze i cechują się niezwykle modernistycznym, minimalistycznym designem. Jeżeli lubisz kawę idealną, to takie urządzenie przygotuje Ci ją w najlepszym wydaniu.

Polecane ekspresy ciśnieniowe z naszego sklepu: